Tip na výlet: Pohorie Vtáčnik
V tomto krátkom článku si dáme tip na výlet a povieme si, prečo by ste toto miesto mali navštíviť. Dnešným tipom na výlet je pohorie Vtáčnik, a to konkrétne aj jeho najvyšší bod, ktorý má ten istý názov - Vtáčnik. Tento vrch dosahuje výšku 1 346 metrov nad morom. Je to nádherný bod na panoramatické výhľady na okolitú krajinu. Leží v hlavnom hrebeni pohoria, ktorým vedie hranica medzi Trenčianskym a Banskobystrickým krajom i okresmi Prievidza a Žarnovica. Vtáčnik je v katastrálnom území obcí Kamenec pod Vtáčnikom a Kľak.
Zdroj: turisticky.sk
Krásy ktoré tamojšia príroda ukrýva
Po výstupe na samotný vrchol sa vám naskytne výhľad na okolitú krajinu. Okrem rozsiahlych lesov, ktoré sú prevažne ihličnato-lesnaté môžete obdivovať aj údolia, ako je napríklad Kľakovská dolina. V týchto dolinách sa nachádza veľa prírodných prameňov, čo ocení asi každý smädný turista. Do výhľadu patria aj Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy ako, aj Veľká a Malá Fatra. Ak je veľmi jasno, môžete dokonca vidieť aj Nízke a Vysoké Tatry. Ich hrebeňové línie a vrcholy sa týčia na obzore, čo je úžasný zážitok pre každého milovníka prírody.
Zdroj: turisticky.sk
Turistické chodníky
Na Slovensku máme najlepšie značenie turistických chodníkov z celej Európy, preto sa nemusíte báť, že sa tam niekde stratíte. Celá oblasť je značená a stačí sa jedine riadiť značkami. Cestu na vrchol si musíte zvoliť sami, ale uvedieme hneď niekoľko trás:
Lehota pod Vtáčnikom – Vtáčnik
Kamenec pod Vtáčnikom – Vtáčnik
Bystričany – Vtáčnik
Kľak – Vtáčnik
História a kultúrny význam
Pohorie Vtáčnik vzniklo vulkanickou aktivitou a skladá sa prevažne z andezitu. Nachádza sa v CHKO Ponitrie a je veľmi cennou súčasťou našej krajiny. Toto rozsiahle pohorie poskytuje domov pre rozmanitú faunu a flóru. Preto je dôležité túto oblasť chrániť.
Hore na vrchol aj inak ako len po nohách
Na vrchol sa viete dostať aj po cyklotrase Penhýbel - Vtáčnik s dĺžkou 15 km. Na turistiku je výborná stránka www.oma.sk . Na tejto stránke nájdete interaktívnu mapu, kde si môžete pozrieť všetky trasy, ktoré sa nachádzajú v danej lokalite, v ktorej ste alebo kam sa chystáte. Nami spomínaná trasa je tá hrubá tmavomodrá čiara. V okolí sa nachádza veľa cyklotrás, ktoré sú navzájom poprepájané, vďaka čomu si viete spraviť výlet aj na niekoľko dní.
Zdroj: www.oma.sk
Ako je to s parkovaním?
Parkovanie závisí od miesta z, kade sa rozhodnete vyštartovať. Ale nemusíte obávať, že nikde nenájdete miesto pre svoje auto. Ak by ste sa rozhodli ísť napríklad z obce Kľak, tak tam sa hneď nachádza jedno. Podľa turistickej stránky www.oma.sk nájdete toto parkovisko na adrese č.d.66, 966 77 Kľak. Hneď vedľa je pohostinstvo Horec, kde sa môžete osviežiť pred výstupom na vrchol.
Zdroj: www.oma.sk
A čo na záver?
Aj, keď je tamojšia príroda krásna a môže sa zdať pokojná tak nezabudnite myslieť na bezpečnosť. Na túru si zoberte potrebné veci, ktoré by ste vedeli využiť v prípade núdze. Sledujte počasie, aby vás nezastihla búrka alebo iné nepriaznivé počasie. Keďže sú teraz strety s medveďmi častejšie ako v minulosti, tak odporúčame aj sprej na medvede a rolničku na batoh. Užite si výlet, ale myslite na bezpečnosť!
Zdroje: