Vážení zákazníci, informujeme vás, že náš e-shop bude dňa 04.04.2025 z technických príčin mimo prevádzky. Objednávky prijate počas tohto dňa sa budú vybavovať až v pondelok 07.04.2025. Infolinka bude tiež mimo prevádzky. Ak budete mať akékoľvek otázky, napíšte nám email na info@hinterla.sk

Ako si zbaliť batoh na viacdennú turistiku: Praktický sprievodca

Určite to poznáte, chystáte sa niekde na viac denný pobyt a premýšľate aké veci budete asi potrebovať. Začnete behať po izbe a k veciam, ktoré chcete zabaliť prihodíte každú drobnosť, pri ktorej si poviete "Toto by sa mohlo zísť." A čuduj sa svetu, na posteli vám vyrástol nový Lomnický štít. Polovicu veci teda odložíte a necháte si tam len tie, ktoré si myslíte, že by sa mohli zísť. Batoh zabalený, hurá na cestu! A, čo sa nestalo? Pri prvom prenocovaní budete potrebovať presne tú vec, ktorú ste si včera odložili späť do skrinky. Hotové utrpenie. 

Pripravili sme si pre vás, preto krátky a stručný blog o tom, ako správne zabaliť batoh na cestu. Tento blog sa hlavne zameriava na viac dennú túru, preto ak sa chystáte niekde na dovolenku alebo pobyt v inom meste, tak tam budete potrebovať úplne iné veci. Ale princíp balenia je viac-menej ten istý. Poďme, teda nato.

Batoh si rozdelíme na 4 časti -hlava, vrch, stred a spodok. Ku každej časti si povieme aké veci sú najlepšie, ktoré sa tam hodia a čomu by ste sa mali vyvarovať.

2149118702

Zdroj: freepik.com 

 

1. Krok - Zhromaždite na kôpku všetko vybavenie ktoré máte

Pred tým, ako začnete baliť batoh si musíte usmerniť, ktoré veci naozaj potrebujete a ktoré nie. Najlepší spôsob je, preto zhromaždiť všetky veci ktoré si myslíte, že budete potrebovať a postupne z nich vytriediť to, čo by mohlo ostať doma. Spravíte to tak, že si tie veci roztriedite ešte na menšie kôpky:

- Úkryt/spanie

- Oblečenie

- Jedlo

- Výbava na varenie

- Drobné veci, ku ktorým potrebujete mať počas dňa ľahký prístup

Takéto roztriedenie pomôže, aby ste nezabudli na nič dôležité a vytriedili veci, ktoré by iba zbytočne zaberali miesto. 

 

2. Krok - Začnite od "spodu" vášho batoha

Táto časť batoha je vyhradená pre veci, ktoré nebudete potrebovať až tak skoro. Ako prvé vložíte do batoha tie veci, ktoré budete vyberať ako posledné. Tu uvedieme malý zoznam vecí, ktoré by ste sem mohli zaradiť.

- Spací vak

- Podložka na spanie

- Vankúš (ako ho používate)

- Oblečenie alebo iné náradie, ktoré nebudete počas dňa potrebovať 

Zaradil by som sem všetky veci, ktoré budete potrebovať keď si nájdete miesto na prenocovanie. 

 

3. Krok - Stred batoha

Strednú časť batoha si vyhraďte pre tie ťažšie veci. Snažte sa ich zabaliť tak, aby tie ťažšie veci boli uložené, čo najbližšie ku stredu batoha a, čo najbližšie k vášmu chrbtu. Váha sa lepšie rozloží a váš chrbát vám poďakuje. Navyše, taktiež zabránite zlému rozloženiu váhy. Vie to byť tiež pekne obmedzujúce, keď sa vydáte na cestu a cítite ako jedna strana batoha je ťažšia ako tá druhá. Kto už niekedy hral hru Tetris, tak rozhodne využije nadobudnuté skúsenosti pri balení "strednej" časti.  Môžeme sem zaradiť tieto veci:

- Stan

- Prenosná kuchyňa

- Jedlo (napr. konzervy ... máme namysli to ťažšie jedlo, ktoré budete konzumovať pri väčších prestávkach)

- Hrnček a poprípade príbor

- Topánky - ak v batohu nie je miesto, tak ich jednoducho pripevnite na vonkajší plášť

 

4. Krok - Vrch batoha 

Vrchná časť batohu zahŕňa najvrchnejšiu časť vnútri batohu. Môžeme sem zaradiť napr. tieto veci:

- Pršiplášť (ak ste pozerali predpoveď počasia a je šanca, že vás zastihne búrka počas túry, tak si nechajte pršiplášť na samom vrchu)

- Lekárnička (v prípade úrazu, aby ste sa vedeli, čo najrýchlejšie ošetriť)

- Drobné jedlo na cestu (sem zaraďujeme napr. výživové tyčinky alebo drobné pečivo, z ktorého sa síce nenajete, ale dodá vám energiu)

- Voda a poprípade vodný prenosný filter 

- Hygienické potreby (vreckovky, toaletný papier, dezinfekcia a pod.)

 

5. Krok - "Hlava" a bočné vrecká 

V prípade, že máte batoh, ktorý má ešte aj vrchné vrecko (tzv. hlavu) a po bokoch ďalší úložný priestor, tak tento odsek si tiež prečítajte. Tieto miesta batoha sú určené pre drobnosti, ku ktorým, v prípade že si to situácia vyžiada, sa ľahko dostanete. Môže sem patriť napríklad:

- Repelent

- Kompas

- Nôž

- Lampa

- Telefón

- Peňaženka 

a pod.

 

Počas balenia si preto dobre premyslite, ktoré veci budete potrebovať počas dňa. Tie, o ktorých viete, že budete potrebovať, ale asi až, keď si nájdete miesto kde prespíte, tak tieto veci môžete dať do strednej časti a vyplniť s nimi voľný priestor. Ak, ale máte ťažšie veci, ale budete ich potrebovať viac krát do dňa, tak ich uložte bližšie ku vrchnej časti. 

 

11981561651 obrazok