5 spôsobov, ako sa zblížiť so psom a vybudovať silný vzťah
Psy si svoju prezývku „najlepší priateľ človeka“ vyslúžili z nejakého dôvodu. Títo verní spoločníci sú pripravení prakticky na každé dobrodružstvo a ochotne nasledujú svojich pánov, kamkoľvek ich vedú. Sú s nami v ťažkých chvíľach - vo vzostupoch, pádoch aj v zdanlivo nudných momentoch každodenného života. Mnohé psy sa so svojimi majiteľmi okamžite zblížia. Ale u iných môže učenie sa dôvere trvať trochu dlhšie a trpezlivo.
Tu je päť spôsobov, ako sa so psom zblížiť a ako si sním vybudovať silné puto.
Význam vybudovania si silného vzťahu s vašim psom
Psy sa vyvíjali spolu s ľuďmi po tisícročia. Tieto domestikované zvieratá nielenže s nami radi trávia čas, ale spoliehajú sa na nás aj z hľadiska prežitia. Spojenie so psom je kľúčovou povinnosťou majiteľa domáceho zvieraťa - nehovoriac o tom, že mať doma podporujúceho, láskavého štvornohého najlepšieho priateľa môže byť úžasné pre vaše duševné zdravie.
„Hlboké puto má za následok šťastnejšieho psa,“ hovorí Em Muenchová, profesionálna trénerka psov a zakladateľka spoločnosti Barkology Dog Training v Des Moines v štáte Iowa (USA). „Psy sú spoločenské zvieratá, ktorým sa darí v interakcii a spoločnosti. Keď sa cítia prepojené so svojím majiteľom, je menej pravdepodobné, že budú mať stres, úzkosť alebo problémy so správaním. To vedie k spokojnejšiemu životu psa aj majiteľa.“
1. Vytvorte rutinu pre vášho psa
Psy - podobne ako ľudia - sú tvory zvyku. Dodržiavanie predvídateľného rozvrhu im môže pomôcť upokojiť sa, najmä ak sú vo vašom dome nové. Rutiny môžu pomôcť aj pri výcviku, napríklad naučiť šteňa to, že potreba si "odbehnúť" sa vykonáva výlučne iba vonku. Kŕmenie, venčenie a hranie sa so psom každý deň v približne rovnakom čase je skvelým začiatkom.
zdroj: canva.com
2. Splňte ich fyzické a psychické potreby
Psy si nemôžu sami chodiť na prechádzky alebo otvárať špajzu (vďakabohu). To znamená, že ako "rodičia" domácich miláčikov je nesmierne dôležité uspokojovať ich fyzické a duševné potreby. Tie sa líšia v závislosti od ich veku, plemena, zdravotného stavu a ďalších faktorov. Minimálne však musia majitelia domácich zvierat vždy zabezpečiť prístup k čerstvej vode, podávať psom výživné krmivo, ponúkať pravidelné príležitosti na cvičenie a podporovať duševné obohatenie pomocou túlenia, škrabkania, výcviku alebo interaktívnej hry.
zdroj: canva.com
3. Porozumieť ich signálom
Psy nevedia hovoriť, ale to neznamená, že nekomunikujú. Ako rodič domáceho zvieraťa môžete získať množstvo informácií o aktuálnom duševnom stave alebo potrebách svojho psa tým, že sa naučíte interpretovať reč jeho tela a správanie, hovorí Muench. Keď sa naučíte čítať tieto signály, môžete na ne primerane reagovať.
„Jeden z mojich obľúbených citátov o výcviku znie: „Váš pes vám nerobí ťažkosti - on má má ťažkosti,“ hovorí Muench. „Slúži to ako pripomienka, že niekedy prehliadame, ako náš pes prežíva svet okolo seba. Ak pochopíme ich signály a budeme vedieť čítať reč ich tela, môžeme hlbšie porozumieť tomu, ako sa cítia, čo nám umožní pomôcť im orientovať sa vo svete, v ktorom žijú, a vyrovnať sa s ním.“
Keď sú psy nadšené, dajú vám to, samozrejme, najavo vrtením chvosta. Ale vrtenie typu „Som taký nadšený, že si doma!“ sa výrazne líši od uvoľneného spôsobu, akým váš psík vrtí chvostom, keď sa spokojne prechádza po parku. A keď sa psy cítia nepríjemne, často sa u nich prejavuje upokojujúce správanie - napríklad zívanie, oblizovanie pier alebo vyhýbanie sa očnému kontaktu.
zdroj: canva.com
4. Spoznajte ich osobnosť
Psy sú rovnako ako ľudia individuality, ktoré majú svoje vlastné záľuby, zlozvyky, návyky a zvláštnosti. Niektorí psi radi chodia do psieho parku, kde sa môžu vyšantiť s inými psíkmi, zatiaľ čo iní uprednostňujú osamelý život. Niektoré psíky milujú objímanie a stláčanie, zatiaľ čo iné by radšej sedeli čo najďalej od vás na opačnej strane gauča. Niektoré psy majú radi prítomnosť malých detí, zatiaľ čo iné uprednostňujú spoločnosť starších tínedžerov a dospelých.
Venujte čas tomu, aby ste svojho psa skutočne spoznali. Takto sa môžete s väčšou istotou vyhnúť situáciám, ktoré by v ňom mohli vyvolať strach, úzkosť alebo nepohodlie. A nebojte sa prihovoriť v ich mene. Napríklad, ak váš pes nemá rád stretnutia s novými ľuďmi, láskavo, ale dôrazne požiadajte cudzích ľudí, aby sa k nemu nepribližovali, keď ste na verejnosti, hovorí Muench.
„Keď pes vie, že sa môže spoľahnúť na svojho pána, že sa ho zastane na základe toho, čo mu povie, buduje to medzi nimi dôveru - a vytvára to šťastnejšieho a spokojnejšieho psa,“ hovorí Muench.
zdroj: canva.com
5. Používajte odmeny ako formu pochvaly
Jedným z najlepších spôsobov budovania a upevňovania dôvery je jasná komunikácia - a v prípade psov sa to najľahšie dosahuje prostredníctvom výcviku založeného na odmeňovaní. Váš pes intuitívne nevie, ako chcete, aby sa správal. Keď ho však odmeňujete za konkrétne správanie - pamlskom, pochvalou alebo hračkou -, oznamujete mu, že robí správne veci. Časom toto pozitívne posilnenie pomôže psovi pochopiť vaše očakávania - a to je výhra pre vás oboch.
zdroj: canva.com
Pevný vzťah medzi pánom a jeho psom znamenaná sebavedomé a dobre vychované domáce zviera
Zbližovanie so psom nakoniec spočíva v niekoľkých jednoduchých krokoch, ktoré sú založené na súcite, empatii a porozumení. Bez ohľadu na to, či ste si práve adoptovali šteniatko alebo ste zachránili staršieho psa, zvážte zavedenie niektorých z týchto tipov doma, aby ste si vytvorili silné puto so svojím domácim miláčikom.
„Čím bezpečnejšie a istejšie sa bude váš pes pri vás cítiť, tým sebavedomejšie a lepšie sa bude správať,“ hovorí Muench.
zdroj článku: https://www.thesprucepets.com/ways-to-bond-with-your-dog-8695900